الهام عابدی / وب مستر
یک کامپیوتر ساینتیست نه به معنای واقعی ولی چیزی که می خواهد شبیه آن شود بلکه شبیه تر! خوش آمدید
الهام عابدی راه اندازی PfSense بر روی ماشین مجازی

راه اندازی PfSense بر روی ماشین مجازی

ps9

از آنجایی که در شبکه‌های کامپیوتری firewall ها یا دیواره های آتش موضوع امنیتی مهمی به حساب می‌آیند لذا بر آن شدم به معرفی و راه اندازی یک نوع فایروال بپردازم که البته متن باز محسوب می‌شود و کدهای آن نیز در Git در دسترس است. در نرم‌افزار PfSense سعی شده است که تمامی ویژگی‌هایی که در فایروال ها موجود است را داشته باشد.

PfSense علاوه بر اینکه یک فایروال است:

  • وایرلس
  • سوئیچ
  • و مسیریاب می باشد.

قابلیت‌های مهمی هم که می‌توان به آن اشاره کرد:

پشتیبانی از VPN Server، پروتکل های مسیریابی (Routing) ، Captive Portal ، قابلیت لاگ گیری پیشرفته و …

پس از این معرفی اجمالی با ادامه مطلب برای راه اندازی PfSense  همراه ما باشید.

پس از اینکه شما این برنامه را از سایت رسمی آن (https://www.pfsense.org/download) یا هر سایت دیگری دانلود کردید، فایل با فرمت gz. را از حالت فشرده ی آن خارج کرده و به سراغ VirtualBox  یا ماشین مجازی تان می روید. این را هم اضافه کنم که برای برخورداری از امکانات بیشتر (چون می‌توان ویژگی‌های دیگری به آن افزود و آن را توسعه داد) باید هزینه ای در سایت پرداخت کنید.

 

ps1

خب در قسمت New  در پنچره ی VB Mnager، یک ماشین مجازی جدید با نام PfSense  می‌سازیم. در قسمت type باید نوع BSD را انتخاب کنید.FreeBSD هم که نسخه‌ای از BSD می‌باشد را انتخاب می کنیم. که هسته ی این فایروال می باشد.

در مراحل بعدی باید یک Hard disk را به ماشینمان اضافه کنیم با توجه به فضای سیستم در تخصیص هارد دقت کنید و در اینجا نوع VDI را انتخاب می کنید. چزا که پس از Extract  کردن فایلی که دانلود کردید حتماً دیده‌اید که pfSense  به صورت ISO موجود است.

 

ps2

 

 

حال ما یک ماشین به کلکسیون دیگر ماشین‌ها اضافه کردیم!

به قسمت تنظیمات می رویم. در قسمت Network، برای adapter اول Bridged Adapter و برای adapter دوم،Internal Network  را انتخاب می کنیم.

 

ps3

 

در قسمت Storage، با انتخاب شاخه Empty،  در قسمت Optical Drive فایل PfSense  با فرمت ISO را وارد می کنیم.

 

ps4

 

در اینجا برای راه اندازی روی گزینه Start در منوی VB  کلیک می‌کنیم و منتظر می‌مانیم 🙂

ps5

 

مرحله ی بعد گزینه ی Reboot  را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا از CD  خارج شود و سپس گزینه ی Force Unmount  را انتخاب می کنبم. و طبق تصاویر زیر روند راه اندازی را طی می کنیم.

ps6

 

ps7

 

ps8

 

در مرحله آخر، بعد از وارد کردن ۲ option، آیپی آدرس ورژن۴ (ipv4 address) LAN را وارد می کنیم. بعد Subnet آن را وارد می کنیم.

بعد سؤال می‌پرسد که آیا می‌خواهید DHCP Server  یا LAN را فعال کنید؟ NO (n)

و به همین صورت راه اندازی می گردد.

یک دیدگاه ثبت کنید