الهام عابدی / وب مستر
یک کامپیوتر ساینتیست نه به معنای واقعی ولی چیزی که می خواهد شبیه آن شود بلکه شبیه تر! خوش آمدید
الهام عابدی نقض جاذبه نیوتنی توسط یک کتاب!

نقض جاذبه نیوتنی توسط یک کتاب!

newton

از اونجایی که تو فرصت های خالی و اغلب تعطیلات؛ مطالعه کتاب ترجیح میدم، چند وقت پیش مطالب یه کتاب نظر منو به خودش جلب کرد. البته این به این معنی نیس که جذابیت داشته باشه بلکه دلایلی که نویسنده اون کتاب؛ برای نقض جاذبه اورده بود خیلی برام تعجب آور بود! اون لحظه به این فکر می کردم که یا پای علم می لنگه یا پای خلقت!

در اینکه عالم خلقت یه عالم تصادفی نیس جای هیچ شک و شبهه ای درش نیس و من تو مقامی نیستم که نعوذ بالله بخوام تو این مقوله و اساس نظام پروردگار اظهار نظر کنم اما هر علم ممکنه علم دیگه ای رو نقض کنه! میخوام یه تحلیل مختصر و مفید داشته باشم. مگه میشه مهمترین نظریه ی شخصیت محبوب دوران کودکی ام که به واسطه نظریات و زندگینامه ی اون؛ به حوزه فیزیک و به تبع ریاضیات علاقه مند شدم با دلایل نه چندان منطقی از نویسنده ای نقض بشه؟! از اینجای صحبت به بعد مقدمه رو رها می کنم میخوام شما رو وارد این دادگاه محاکمه کنم!

کتاب قرآن و نظام رشته ای جهان در واقع کتابیست پیرامون تفسیر پنج سوره از سوره هایی که اسرار اتم و هر اونچه اتم تشکیل میده نوشته شده. منتها این کتاب ضمن ایراد از تفاسیر بزرگانی چون کتب تفسیر المیزان ، نوشته مرحوم طباطبایی و بحارالانوار و خیلی کتب دیگه در آخر ایرادی از نظریه نیوتن مطرح می کنه. من خودم در ابتدای موضوع حق می دم چون قاعدتا علم تفسیر علمی فقط محدود به لغت نیس و قطعا فهم فراتری از ترجمه رو می طلبه. اما تفاسیر خیلی از بزرگان دین در کتاباشون با اون همه اعتبار، دارای اشکالات خیلی بدی هس و صرفا ترجمه رو الگو قرار دادن. می گم بد چون قرآن، آبروی شیعه هس و تفسیر اون نیازمند وقت و مطالعه و تامل ویژه ای خواهد بود. با توجه به تفسیری که در این کتاب حول سوره های پنج گانه ی (مرسلات، صافات، ذاریات، نازعات و عادیات) اومده و نویسنده با دلیل و برهان اونا رو شرح داده و البته منم با اون اندک دانشی که در مورد فیزیک نیوتنی داشتم تا نود درصد تفاسیرش رو قابل قبول میدونم و ویژگی هایی که در مورد ذرات زیر اتمی الکترون، پروتون و نوترون مطرح شده که به عقیده ی من همگی درست هستن، بقیه تفاسیر کتاب های دیگه نه دقیق هستن و اغلب نیز نادرست. از جمله تفسیر نمونه، نوشته آیت الله مکارم شیرازی که خودم به صرف کنجکاوی، تفسیر این سوره ها رو در اون بررسی کردم و متوجه شدم در این کتاب هم یا به لغت بسنده شده یا مشابه تفاسیر تفسیرکننده های قدیمی هس! هرچن باید این نکته رو متذکر شم که طبق روایات، قرآن که منحصر به یه زمان خاص نیس پس با رشد علم و فناوری قطعا موضوعاتی مطرح میشه که می تونه تفاسیر دارای ابهام و بدون دلیل رو نقض کنه و تفسیر درست تر و قاعده مند تری رو روی کار بیاره.

تا اینجا جای هیچ بحثی در این کتاب نیس. منتها تو متنای پایانی کتاب؛ پای بنده خدا نیوتن اورده میشه وسط که یکی از تکان دهنده ترین نظریات جهان رو توش نقض می کنه!

نویسنده محترم چی میگه؟! میگه که تنها نیروی موجود تو جهان هستی نیروی دافعه هس و همون سیبی که میگن توسط جاذبه ی زمین میفته در واقع به واسطه ی دافعه ی شاخه های درخت میفته زمین! من اون لحظه چشمام حکم دستای کاراگاه گجت رو داش. یعنی به ناگهان از حدقه بیرون زد! شاید باورتون نشه ولی واقعا نمیدونستم بخندم یا گریه کنم!

اصلا کاری ندارم که میگه نیروی دافعه ی درخت باعث این کار شده بالاخره اینم نظری هس واسه خودش. ولی آخه مگه میشه دنیا تماما از نیروی دافعه تشکیل شده باشه؟!! پس این وسط فلسفه به چه کار میاد؟؟

یعنی عشق حاصل نفرت از چیز دیگه هس؟!

آهنربایی که به آهنربای دیگه میچسبه حاصل دور شدن از جسم کناریشه؟!

زمین که تو مدار خودش میچرخه، این ثبات چرخش و ثابت موندن رو مدار حاصل دافعه ی سیارات کناری هس؟!

یا اصلا همه چیز دنیا که روی زمین قرار گرفتن و به محض پرتاب شدن دوباره روی زمین قرار می گیرن همگی ناشی از دافعه ی اطراف هس؟!

و خیلی مثال دیگه … اسمشونم میزارم مثال ضد نقض نیوتنی!

میخوام اینو بگم جناب نویسنده شما که در کتابتون موضوع اتم رو بسط می دی بهتره تامل کرد که اتم خنثی هس. هیچ وقت دو نیروی هم جنس خاصیت خنثی کنندگی نداره. و اگه طبق این گفته ها نیروی برقرار کننده هستی؛ نیروی دافعه باشه مگه میشه یه نیرو خودش خنثی کنه؟! طبیعتا دو نیروی غیر هم جنس وجود داشته که منجر به این عمل شده. با اینکه جاذبه ی نیوتنی رو قبول دارم و منکر وجود این نیرو در خلقت نیستم اما از طرفی هم میخوام یه ایرادی این وسط بگیرم و نیوتن رو هم تا حدی محکوم کنم!

در اینکه جهان متشکل از این دو نیرو هس شکی نیس منتها به نظر میاد، تقابل این دو نیرو بر همه که اتفاقای هستی رو ناشی میشه. از کجا معلوم که نیروی جاذبه ی زمین با مقابله به نیروی دافعه ی درخت افتادن سیب رو ناشی بشه! به هر حال قدرت جاذبه زمین بیشتر از قدرت های اجسام و ماده های روی اونه . و از این مهمتر قدرت ذهن انسان هس که می تونه با اون اثرات تاثیرگذار تری روی جهان هستی بزاره و البته قدرت عشق نیز هم!

یک دیدگاه ثبت کنید