الهام عابدی / وب مستر
یک کامپیوتر ساینتیست نه به معنای واقعی ولی چیزی که می خواهد شبیه آن شود بلکه شبیه تر! خوش آمدید
الهام عابدی شبیه سازی دنیای واقعی و مجازی ما

شبیه سازی دنیای واقعی و مجازی ما

arvr1

اگر آن دسته از گیک های علاقه مند به دنیای فناوری هستید خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنم.

همانطور که بر هیچکس پوشیده نیست، در عصر حاضر علوم کامپیوتر و فناوری هایی که روز به روز بر تعداد و کیفیت آن ها افزوده می شود به هم وابسته و مرتبط اند. موضوعی که در سال های اخیر کمی سروصدا به راه انداخته و جلب نظر کرده است موضوع واقعیت مجازی و افزوده هست. نمونه ی اینها را می توان در گجت ها و به فرض مثال عینک های سه بعدی دید.

در ابتدای مطلب میخواهم خاطر نشان کنم که دوران خیال پردازی های ذهنتان که تنها در محفظه ذهنی، بدون اینکه چشم مسلح آن را رویت کند به پایان رسیده است. واقعیاتی شامل ابزار های جدید ساخت بشر؛ روی کار آمده است که شما می توانید تصورات ذهنی خود را به تصویر بکشید و آن را ببینید نه با خیال؛ بلکه با چشمتان! و این شاید یکی از جذابیت هایی است که دنیای تکنولوژی به همراه داشته است. در ادامه می خواهم این موضوع را بسط دهم که این امر چگونه به لطف اختراعات بشر حقیقت یافته است!

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، در دو نقطه ی مقابل هم قرار گرفته اند و تفاوت آن ها در تبدیل دنیاهای مجازی و واقعی به یکدیگر است. همین یک خط یقینا سوال زیادی را در ذهنتان ایجاد کرده است. اینکه چه طور؛ مگر می شود؟! بله می شود!

این موضوع به وسیله ی ابزارهایی تحت عنوان ابزار واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) ، که یک جور کار شبیه سازی را انجام می دهند تحقق پیدا می کند. یعنی طبق مفهوم واقعیت مجازی، بتوان دنیای واقعی را در دنیای مجازی به صورت رایانه ای شبیه سازی کرد و همین طور در تعریف واقعیت افزوده، دنیای مجازی را وارد دنیای واقعی کنیم و به آن بیافزاییم. تمامی این مفاهیم با ذکر مثال هایی ذهنتان را جهت می دهد و به تفهیم موضوع نزدیک تر می کند.

مورد اول؛ شاید برای شما ملموس تر باشد مانند اپلیکیشنی که با نصب آن می توانید به وسیله ی گالری آن اپ، از تصاویری که قبلا گرفته شده است؛ مناطق توریستی جهان را ببینید. یا نرم افزار کاربردی اتوکد که خیلی مورد استفاده ی مهندسان و شهرسازان است. اما فکر می کنم که مورد دوم یعنی واقعیت افزوده کاربرد بیشتر و منطقی تری در زندگی روزمره داشته باشد. در بیشتر این ابزارها، در واقع توسط سنسور های موجود در آن ها، که دریافت کننده موقعیت مکانی، صدا، تصویر و … است و از همه مهم تر با استفاده از بستر اینترنت، عمل شبیه سازی صورت می گیرد. حال می خواهم به توضیح مختصری از چندین نوع از مشهوران این واقعیات بپردازم تا منظورم را از کاربرد اینها در زندگیتان، بیشتر درک کنید.

-عینک واقعیت افزوده: شرکت اپل برای اولین بار، اقدام به ساخت این عینک کرد. به عنوان مثال شما با تهیه اپلیکیشن های مورد نیاز این عینک، می توانید قسمت های مختلف درون یک خودرو را ببینید!

-هولولنز: محصول شرکت مایکروسافت، می توانید به کمک این هدست فیلم ها را به صورت سه بعدی مشاهده کنید.

-GEAR VR: محصول شرکت سامسونگ، یکی از کاربرد های جذاب آن برای فوتبال دوستان است! می توانید مسابقات فوتبال را به صورت آنلاین دریافت و مشاهده کنید.

– گجت های پوشیدنی: معروف ترین این گجت های پوشیدنی، ساعت های هوشمند است. این ساعت ها؛ علاوه بر نمایش زمان اطلاعات جالب دیگری به کاربران می دهد. مثل نشان دادن علائم سلامتی بدن اعم از نبض، قد و… یا اینکه با امکان همگام سازی با تلفن همراه، بتوانید گوشی موبایلتان را از طریق ساعت کنترل کنید. و همچنین انجام محاسبات و یا از طریق هدست های بلوتوث بتوانید موزیک گوش دهید و یا حتی فیلم ببینید!

اینها تنها نمونه ای عمومی از کاربرد های این واقعیات بود که آن را مطرح کردم. ولی نمونه های دیگری در سطح وسیع تری وجود دارد. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهم کرد.

-بعضی از برنامه ها هستند که محیط پرواز را برای خلبان ها شبیه سازی می کنند.

-در حوزه گردشگری، بتوانیم با استفاده از GPS یا موقعیت مکانی مان به مقصد مسیر راهنمایی شویم.

-با شبیه سازی نمودن درون بدن انسان، بتوان اعمال جراحی و پزشکی را انجام داد.

-شرکت های بزرگی که تولیدات خود را در اپلیکیشن هایی ارائه می دهند تا بتوانیم محصولات را ببینیم و جذب خرید تولیداتشان بشویم.

-حوزه آموزش الکترونیکی مثل آمورش تعمیرات خودرو

arvr

این کاربردها را می توان در کشورهای توسعه یافته، حتی در زندگی مردم مشاهده کرد. آمارها حاکی از آن است که تا دو سال آینده فروش محصولات آن در بازارهای آسیا و اقیانوسیه، رتبه اول را به خود اختصاص خواهد داد. البته در کشور ما که روزانه شاهد اخبار توسعه ی فناوری ها در دانشگاه های مطرح، شرکت ها، سازمان ها و … هستیم می توان امیدوار بود که تا آینده ای نه چندان دور این مسئله، همانند ابزارهای دیجیتالی همراه و یا ابزارهای الکترونیکی به جزئی مهم و حیاتی در زندگی عادی مردم تبدیل شود.

البته تمامی این ابزارها علاوه بر فوایدشان قطعا مضراتی هم درش وارد است که ممکن است این موضوع در مورد واقعیت افزوده نیز، صدق کند. برای مثال ابزارهای دیجیتالی هستند که با دیدن تصویر شما، به صورت آنلاین تمامی اطلاعاتی که از خودتان در فضای اینترنت و یا شبکه های مجازی وارد کرده اید را روی تصویرتان نمایش دهند.

Google glass یا عینک گوگل نمونه ای از این ابزار است. اینگونه ابزارها حقیقتا می توانند تا حدی خصوصی سازی زندگی هر فردی را نقض کنند. هر چند خودتان خواسته اید اطلاعاتی از خودتان را در اینترنت ثبت و به اشتراک بگذارید!

http://geekstribemedia.com/

یک دیدگاه ثبت کنید